Tanec Života

Když tančím, tak vím kdo jsem.

Mé oči hledí dovnitř i ven.

Vídím tu krásu uplně ve všem.

A já vím, že není to sen.

Můj život je tancem.

A JAK TO VŠECHNO ZAČALO?

 Dlouho jsem hledala. Provázely mě otázky:

Kdo jsem? . . Co tu dělám?. . Co chci? . . Co je správné? . . 

Jaký má svět vůbec význam? . . Má mě někdo vůbec rád?

PROČ, PROČ, PROČ ?

Prošla jsem mnoho učení - Feng shui, Tajné čínské nauky Ham You, TČM, Ayurvédu, Reiki, Práce s kyvadlem, Šamanské učení mnoha šamanů, novodobým výcvikem kněžek Bohyně a mnoho dílčích seminářů na různá témata. Učiteli mi byli i Oheň - několikrát jsem se mu svýma bosýma nohama s důvěrou a pokorou odevzdala a převedla stovky dalších, Voda - její neuvěřitelně milá náruč mě nesčetněkrát obejmula, abych prožila největší klid v duši, Země - mnohokrát jsem odevzdávala v jejím nitru potní chýše všechny své problémy a vzápětí zase byla obdarována a Vzduch, který vždy cítím na tváři a on mi říká: Vše je zase jinak, jdi dál, hlouběji, neboj se…..Mnoho chytrých bylin a rostlin mi ukázaly, co vše se skrývá v mém nitru, co tam nemá být a pomohly mi se toho zbavit.

No a pak, ale i mezitím, ale vlastně i předtím, tu byl a je stále můj největší učitel - MÉ TĚLO. Dávno vědělo, to co jsem se snažila venku /myslím tím od jiných učitelů/ hledat a hlavně tomu porozumět. Mé tělo všechny ty informace, které jsem skládala jako puzzle ze všech možných míst a učení, tak ono je všechny mělo a chtělo mi je dát. Jen já jsem ho neslyšela, anebo předstírala, že ho neslyším. A najednou…

Vzpomínám si na jednu meditaci, kdy jsem zase pátrala po tom, co mám dělat, snad už po sté jsem se setkala se stromy, sluncem, vodou……..a všichni mi ukázali mě samotnou, jak tančím a celá zářím. Byl to úchvatný pohled, úplně jsem se obdivovala, milovala, nemohla jsem uvěřit, že jsem to opravdu JÁ? Tak krásná, silná, vědomá a vědoucí…? Bylo to neuvěřitelné. 

Dlouho jsem nemohla uvěřit tomu, že něco tak jednoduchého, ba přímo primitivního, by mi mohlo přinést takový posun?

To že mám dělat?

Vždyť jsem to dělala, tančila jsem od dětství, v různých kroužcích a souborech, vždy jsme se dřeli s choreografií a mnohokrát ten výsledný efekt nebyl tak ohromující. No a taky jsem byla disco maniak, od 22:00 - do 06:00 ráno, non stop. Ale také si nepamatuji na velký posun, možná někdy naopak.

Tak jak to tedy bylo myšleno v oné meditaci?

 Mé otázky mě dovedly k Tanci 5Rytmů, ke škole Movement Medicine, které pro mě byly a jsou velkou inspirací.

Objevila jsem sílu spontánního tance, ve kterém jsem dokázala vypnout tok myšlenek, kontroly a začala si zkoušet, co vše můžu. Toto osvobození mě dodalo sebedůvěru a otevřelo komunikaci s mým Tělem a jeho učení mě vede na mé cestě dál. Nepřestává mě udivovat, co vše je v něm ukryté a jak jednoduché je hledat odpovědi na otázky. Nejvíce si na tomto učení, mohu-li to takto nazvat, cením toho, že vše hned chápu a není potřeba nic vysvětlovat. Jakmile to jednou prožiji na “vlastní kůži”, tak je vše jasné. 

TANEC JE:

NEJLEPŠÍ LÉKAŘ
NEJLEPŠÍ LÉKAŘ

Není potřeba žádná vyšetření, léky ani procedury, abychom se vyléčili. Pokud rozhýbeme své tělo, nalezneme jeho nevyužité schopnosti.

RÁDCE A UČITEL
RÁDCE A UČITEL

Není třeba studovat hory knih a zjišťovat mnoho informací. Vše máme uvnitř, stačí jen zadat otázku. A pak uvěřit odpovědi, roztančit ji a přenést ji do naší reality.

NEJBLIŽŠÍ PŘÍTEL/KYNĚ
NEJBLIŽŠÍ PŘÍTEL/KYNĚ

V tanci zažívá blízká setkání se sebou samými. Ale také s ostatními, kteří nám jsou oporou, inspirací, ale také zrcadlem.

Aby nám naše tělo dokázalo toto vše zprostředkovat, je třeba s ním začít komunikovat.

A nejlepší metodou, jakou znám, je právě spontánní a svobodný TANEC.

Nepotřebujeme žádné pomůcky, vzdělaní ani přípravu, abychom mohli hned začít.

Odhoďte lenost a ostych a přijďte si to vyzkoušet. 

Vezměte své TĚLO a přijďte si spolu popovídat v TANCI ŽIVOTA.

Těším se na Vás a ráda Vás provedu.

Jitka Vénera Mikulášková
Jitka Vénera Mikulášková
Lektorka Tance Života