Tanec Života

Když tančím, tak vím kdo jsem.

Mé oči hledí dovnitř i ven.

Vídím tu krásu uplně ve všem.

A já vím, že není to sen.

Můj život je tancem.

A JAK TO VŠECHNO ZAČALO?

 Dlouho jsem hledala. Provázely mě otázky:

Kdo jsem? . . Co tu dělám?. . Co chci? . . Co je správné? . . 

Jaký má svět vůbec význam? . . Má mě někdo vůbec rád?

PROČ, PROČ, PROČ ?

Prošla jsem mnoho učení - Feng shui, Tajné čínské nauky Ham You, TČM, Ayurvédu, Reiki, Práce s kyvadlem, Šamanské učení mnoha šamanů, novodobým výcvikem kněžek Bohyně a mnoho dílčích seminářů na různá témata. Učiteli mi byli i Oheň - několikrát jsem se mu svýma bosýma nohama s důvěrou a pokorou odevzdala a převedla stovky dalších, Voda - její neuvěřitelně milá náruč mě nesčetněkrát obejmula, abych prožila největší klid v duši, Země - mnohokrát jsem odevzdávala v jejím nitru potní chýše všechny své problémy a vzápětí zase byla obdarována a Vzduch, který vždy cítím na tváři a on mi říká: Vše je zase jinak, jdi dál, hlouběji, neboj se…..Mnoho chytrých bylin a rostlin mi ukázaly, co vše se skrývá v mém nitru, co tam nemá být a pomohly mi se toho zbavit.

No a pak, ale i mezitím, ale vlastně i předtím, tu byl a je stále můj největší učitel - MÉ TĚLO. Dávno vědělo, to co jsem se snažila venku /myslím tím od jiných učitelů/ hledat a hlavně tomu porozumět. Mé tělo všechny ty informace, které jsem skládala jako puzzle ze všech možných míst a učení, tak ono je všechny mělo a chtělo mi je dát. Jen já jsem ho neslyšela, anebo předstírala, že ho neslyším. A najednou…

Vzpomínám si na jednu meditaci, kdy jsem zase pátrala po tom, co mám dělat, snad už po sté jsem se setkala se stromy, sluncem, vodou……..a všichni mi ukázali mě samotnou, jak tančím a celá zářím. Byl to úchvatný pohled, úplně jsem se obdivovala, milovala, nemohla jsem uvěřit, že jsem to opravdu JÁ? Tak krásná, silná, vědomá a vědoucí…? Bylo to neuvěřitelné. 

Dlouho jsem nemohla uvěřit tomu, že něco tak jednoduchého, ba přímo primitivního, by mi mohlo přinést takový posun?

To že mám dělat?

Vždyť jsem to dělala, tančila jsem od dětství, v různých kroužcích a souborech, vždy jsme se dřeli s choreografií a mnohokrát ten výsledný efekt nebyl tak ohromující. No a taky jsem byla disco maniak, od 22:00 - do 06:00 ráno, non stop. Ale také si nepamatuji na velký posun, možná někdy naopak.

Tak jak to tedy bylo myšleno v oné meditaci?

 Mé otázky mě dovedly k Tanci 5Rytmů, ke škole Movement Medicine, které pro mě byly a jsou velkou inspirací.

Objevila jsem sílu spontánního tance, ve kterém jsem dokázala vypnout tok myšlenek, kontroly a začala si zkoušet, co vše můžu. Toto osvobození mě dodalo sebedůvěru a otevřelo komunikaci s mým Tělem a jeho učení mě vede na mé cestě dál. Nepřestává mě udivovat, co vše je v něm ukryté a jak jednoduché je hledat odpovědi na otázky. Nejvíce si na tomto učení, mohu-li to takto nazvat, cením toho, že vše hned chápu a není potřeba nic vysvětlovat. Jakmile to jednou prožiji na “vlastní kůži”, tak je vše jasné. 

TANEC JE:

NEJLEPŠÍ LÉKAŘ

Není potřeba žádná vyšetření, léky ani procedury, abychom se vyléčili. Pokud rozhýbeme své tělo, nalezneme jeho nevyužité schopnosti.

RÁDCE A UČITEL

Není třeba studovat hory knih a zjišťovat mnoho informací. Vše máme uvnitř, stačí jen zadat otázku. A pak uvěřit odpovědi, roztančit ji a přenést ji do naší reality.

NEJBLIŽŠÍ PŘÍTEL/KYNĚ

V tanci zažívá blízká setkání se sebou samými. Ale také s ostatními, kteří nám jsou oporou, inspirací, ale také zrcadlem.

Jak vypadá takové setkání v kruhu žen?

 • Přivítání se, rozhýbání se
  Na začátku nás čeká protažení těla a naladění se na téma lekce. Téma lekce vzniká vždy jen několik hodin před setkáním, takže je to vždy překvapením.Mnohdy také improvizuji neboť se energie mění - vše je stále v pohybu 🙂
 • Spontánní tančení či pohyb
  Pak následuje spontánní tanec na hudbu, která je připravená tak, aby Vás uvolnila a naladila na další cvičení. V průběhu tohoto spontánního tance občas zapojím malé cvičení na rozhýbání či techniky uvolnující naši mysl, abychom se mohly ještě více uvolnit a spojit se s naší vnitřní tanečnicí, která nám umožní vidět, cítit a vědět. cca 40 - 50 min.
 • Vysvětlení záměru lekce
  Jak jsem již psala, každá lekce má nějaký námět či záměr. Po rozhýbání se v tanci, kdy se naše moudrost a schopnost vnímání zvýší, Vás vždy seznámím s oním námětem. Někdy přichází i první sdílení ve dvojicích či trojicích na dané téma.
 • Cvičení: pohybová meditace
  V rámci námětu lekce v tento okamžik přichází pohybová meditace, kterou děláme buď jednotlivě, či ve dvojicích nebo i trojicích. Každou meditaci provází pečlivě vybraná hudba, aby ve Vás umocnila obraz, který Vás zavede tam, kam potzřebujete.
 • Sdílení
  Po pohybové meditaci si většinou pro ukotvení nabité modrosti sdílíme své zaážitky. Je to velice intimní a podpůrné, neboť se sdílení koná pouze ve dvojicích či trojicích. Tímto sdílením také často dochází k dodatečnému si zvědomění všeho, co jste prožily a k hlubšímu pochopení i na základě sdílení druhých žen.
 • Oslava
  Závěrečný oslavný a radostný tanec, kterým se uvolníme a zregenerujeme vše co jsme prožily - 10 - 30 min.
 • Relaxace
  Na závěr se ponoříme za zvuku krásné meditativní hudby do klidu v sobě. Na karimatku necháme klesnou své tělo a dovolíme mu odpočívat. Necháme odplynout veškerou únavu a zacelíme vše, co je potřeba scelit.
 • Závěrečné sdílení v kruhu
  Setkání vždy ukončíme sdílením toho nejdůležitější v kruhu všech žen a rozloučíme se. Pak se vydáme do klidu večera do svých domovů, občerstveny, nabity a plné zážitků.
 • Co s sebou a na sebe:
  Pohodlné oblečení ve vrstvách - ženy rády nosí sukně, ale nejsou podmínkou. Vodu. Tančit můžete bosky, ale v zimních měsících se nám osvědčily teplejší ponožky. V místech tančení je většinou dost karimatek, ale pokud potřebujete svoji, tak si ji klidně vezměte. To je vše 🙂

Abychom začaly naslouchat svému tělu a jeho moudrosti, je třeba s ním začít komunikovat.

A nejlepší metodou, jakou znám, je právě spontánní a svobodný TANEC.

Nepotřebujeme žádné pomůcky, vzdělaní ani přípravu, abychom mohli hned začít.

Odhoďte lenost a ostych a přijďte si to vyzkoušet. 

Vezměte své TĚLO a přijďte si spolu popovídat v TANCI ŽIVOTA.

Těším se na Vás a ráda Vás provedu.

Jitka Vénera Mikulášková

Lektorka Tance Života